środa, 28 maja 2014

Piotr Czajkowski - klasyk romantyzmu

"Nikołaj Loeb delikatnie wciskał klawisze. W nagim pokoju dźwięki fortepianu wydawały się łagodne i kruche. Piotr Iljicz Czajkowski. Koncert fortepianowy numer 1 b-moll. Wielu pianistów uważało go za dziwny i nieelegancki, ale w uszach Nikołaja nigdy nie napisano piękniejszej muzyki. Ogarniała go tęsknota za domem, gdy tylko zaczynał grać tych kilka taktów, które znał na pamięć."
("Pentagram" Jo Nesbø)

I Koncert fortepianowy b-moll, op. 23 (1874-1875) należy do jednych z najbardziej znanych koncertów fortepianowych. Gdy Czajkowski zaproponował zagranie koncertu swojemu koledze z konserwatorium Mikołajowi Rubinsteinowi ten odmówił, ponieważ utwór mu się nie spodobał. Prawykonanie miało miejsce w Bostonie 25 października 1875 roku.



"Mężczyzna chrząknął. Nikołaj zamknął oczy i obiecał sobie, że zaraz po powrocie do domu oczyści ciało kąpielą, a umysł Czajkowskim".
("Pentagram" Jo Nesbø)

Piotr Iljicz Czajkowski
Piotr Iljicz Czajkowski urodził się 25 kwietnia 1840 roku w Wotkińsku w Rosji. Jego ojciec był inżynierem pracującym na stanowisku inspektora rosyjskich kopalń, natomiast matka była córką francuskiego emigranta. Rodzice posłali go najpierw do szkoły z internatem, a później na uniwersytet, po ukończeniu którego miał zostać prawnikiem. Pierwsze studia muzyczne Czajkowski rozpoczął jesienią 1861 roku. Studia ukończył ze srebrnym medalem w 1865 r. Jego pracę dyplomową stanowiła kantata oparta na schillerowskiej Odzie do radości. Już kilka miesięcy później podjął pracę dydaktyczną w Konserwatorium Moskiewskim. Symfonie, uwertury programowe, suity i koncerty instrumentalne pisał kompozytor od początku swej drogi twórczej aż do jej ostatniego etapu. Czajkowski zmarł na cholerę, 6 listopada 1893 roku, w wieku 53 lat w Sankt Petersburgu, gdzie został pochowany. Był kompozytorem, którego twórczość wywarła duży wpływ na dalszy rozwój muzyki rosyjskiej. Twórczość symfoniczna stanowi najważniejszy – obok opery – rozdział w działalności kompozytorskiej Czajkowskiego. Charakterystyczną cechą jego dzieł jest szeroka, śpiewna melodyka oraz specyficzna instrumentacja eksponująca ciemne barwy wiolonczel, fagotów i niskich rejestrów klarnetu. Ten rosyjski kompozytor i pianista uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli nurtu narodowego w muzyce europejskiej XIX wieku.
Ten rosyjski kompozytor i pianista uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli nurtu narodowego w muzyce europejskiej XIX wieku. Jest też jednym z najpopularniejszych kompozytorów świata, a charakter tworzonej przez niego muzyki, jak i typ osobowości twórczej sprawia, że nazywa się go klasykiem romantyzmu. Jego utwory wyróżniają się silnym liryzmem i piękną melodyką. Znany jest także jako twórca i reformator muzyki baletowej (Jezioro łabędzie, Dziadek do orzechów). - See more at: http://www.muzykotekaszkolna.pl/1511-wiedza/1522-kompozytorzy/167-dziewietnastowieczni/222-czajkowski-piotr-1840-1893-#sthash.7NnNvTtB.dpuf


Źródła:
http://www.youtube.com/watch?v=N7gh-5oI_lE
http://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Czajkowski
http://blogiceo.nq.pl/daria/files/2013/03/Piotr-Czajowski.jpg
http://www.muzykotekaszkolna.pl/1511-wiedza/1522-kompozytorzy/167-dziewietnastowieczni/222-czajkowski-piotr-1840-1893-

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz