piątek, 3 lipca 2015

IX Symfonia e-moll "Z Nowego Świata" Antonina Dvořáka

"Symfonia Dvořaka z Nowego Świata towarzyszyła mu niemal przez całe ostatnie sto kilometrów i również tym razem okazała się właściwym wyborem. W miarę upływu lat wykształcił się w nim pewien zmysł równowagi, dzięki któremu potrafił stworzyć harmonię między zadaniem do wykonania, porą roku lub pogodą i muzyką. Istniały ruchy wznoszące i opadające, którym należało się podporządkować, zamiast się im przeciwstawiać. Prądy i analogie, które ze sobą współgrały; uzupełniały się i wzajemnie uwydatniały... czy jak to zwał. Trudno jest ująć to w słowa i objaśnić. O wiele łatwiej poczuć".
("Powrót" Håkan Nesser)

IX Symfonia e-moll "Z Nowego Świata" jest najbardziej znaną i najczęściej odgrywaną ze wszystkich symfonii Antonina Dvořáka. Czech skomponował ją w 1893 roku w czasie pobytu w Stanach Zjednoczonych, gdzie uległ inspiracjom muzyki murzyńskiej i indiańskiej.

 


Antonín Leopold Dvořák urodził się 8 września 1841 roku w Nelahosevsi niedaleko Pragi. Był kompozytorem i dyrygentem. Studiował w Pradze i tu spędził prawie całe swoje życie z wyjątkiem lat 1892-1895 gdy objął stanowisko dyrektora konserwatorium w Nowym Jorku.
Był on obok Bedřicha Smetany czołowym przedstawicielem czeskiej muzyki narodowej. Tworzył symfonie (najbardziej znana e-moll Z Nowego Świata op. 95 z 1893), kwartety smyczkowe, opery, pieśni i msze oraz koncerty - w tym najsłynniejszy Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104, o którym Johannes Brahms pisał: „Gdybym wiedział, że wiolonczela jest zdolna do takich rzeczy, sam bym napisał ten koncert”.
Twórczość Antonína Dvořáka jest syntezą muzyki epok klasycyzmu i romantyzmu. W ostatnim okresie twórczości muzyka Dvořáka nabiera dojrzałego, indywidualnego kolorytu połączonego z inspiracjami czeskimi bajkami, podaniami i legendami, zwłaszcza ludowymi (opery Diabeł i Kasia, Rusałka).
Czczony na całym świecie, zmarł nieoczekiwanie w Pradze 1 maja 1904.
Dokumenty i inne pamiątki pozostałe po kompozytorze (autografy, korespondencja, dokumenty, dzieła plastyczne, ówczesne fotografie, programy, plakaty), umieszczone są w Muzeum Antonína Dvořáka, które od momentu swojego powstania w 1932 roku znajduje się w barokowym letnim pałacyku Amerika w Pradze.


Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/IX_Symfonia_e-moll_%22Z_Nowego_%C5%9Awiata%22_Dvo%C5%99%C3%A1ka
http://pl.wikipedia.org/wiki/Anton%C3%ADn_Dvo%C5%99%C3%A1k
https://www.youtube.com/watch?v=aYl4Xb4cDQ8
http://www.ofletters.com/composers/dvorak.jpg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz