niedziela, 2 marca 2014

Podróże z Harrym Hole cz. I. Australia

Australia
Australia jest krajem wysoko rozwiniętym, ze społeczeństwem wielokulturowym. Miasta australijskie są w światowej czołówce w dziedzinie życia kulturalnego. Australia jest członkiem m.in. ONZ, Wspólnoty Narodów oraz WTO. Największym miastem Australii jest Sydney.  Stolica stanu Nowa Południowa Walia została założona w 1788 roku i jest obecnie najistotniejszym w Australii centrum finansowym, handlowym, transportowym i kulturalnym oraz popularnym centrum turystycznym.



"Styczeń to w Australii sezon turystyczny (...). Wszyscy przyjeżdżają oglądać Operę, pływać łodziami po Zatoce i gapić się na dziewczyny na Bondi Beach."
("Człowiek nietoperz" Jo Nesbø)



http://st.gdefon.com/wallpapers_original/wallpapers/472216_avstraliya_sidnej_opera_2039x1197_(www.GdeFon.ru).jpg
Sydney
W latach początkowych Sydney było kolonią karną, przeżyło też kilkakrotnie "gorączkę złota".
"W 1788 roku Anglicy przysłali do Australii pierwszy statek ze skazańcami. Mieli się osiedlić nad Zatoką Botaniczną kilkadziesiąt kilometrów na południe stąd, ale po przybyciu na miejsce kapitan Phillip stwierdził, że okolica jest zbyt nieprzyjazna, i posłał niedużą łódkę na północ wzdłuż wybrzeża, żeby poszukał czegoś lepszego. Łódka dopłynęła za cypel, na którym teraz właśnie stoimy, i marynarze zobaczyli najwspanialszy port na świecie."
("Człowiek nietoperz" Jo Nesbø)

http://d19lgisewk9l6l.cloudfront.net/wexas/www/images/web/australasia-and-pacific/australia/australia.jpg
Kangury olbrzymie
Rdzennymi mieszkańcami Australii są Aborygeni. Szacuje się, że pierwsze ich siedliska na terenie dzisiejszego Sydney zostały założone około 40 tysięcy lat temu. Prowadzili koczowniczy tryb życia. Byli uzależnieni od otaczającego ich środowiska i bardzo z nim związani. Do ich podstawowych zajęć należały: łowiectwo i zbieractwo, a w rejonach nadbrzeżnych także rybołówstwo.

http://th.interia.pl/51,ba4bcb7ac4147340/aborygeni1.jpg
Aborygeni
Obecnie Aborygeni, którzy stanowią 2% populacji, zamieszkują głównie słabo zaludnione i nieurodzajne obszary Australii Zachodniej, Queenslandu i Terytorium Północnego. Mieszkają również w slumsowych dzielnicach wielkich miast. Aborygeni do tej pory nie zasymilowali się w społeczeństwie. Faktycznie, jeśli ich widać, to na ulicy, przeszukujących kosze, żebrzących i włóczących się bez celu. Warunki życia, powodują, że średnia długość ich życia jest o 17 lat krótsza niż innych ludzi żyjących w Australii.

"Problem tkwi w tym, że Aborygenów właściwie już nie widać. Są prawie nieobecni w życiu społecznym kraju, chyba, że chodzi o ich szczególne interesy i kulturę. Biali wieszają sobie w domu sztukę aborygeńską i już mają spokojne sumienie. Aborygenów natomiast widać w kolejkach po zasiłek, w statystykach zabójstw i w więzieniach. Aborygen ma dwadzieścia sześć razy większe szanse na trafienie do pudła niż inny Australijczyk."
("Człowiek nietoperz" Jo Nesbø)

Stanem, który najsilniej związany jest z aborygeńską kulturą jest Terytorium Północne. W Parku Narodowym Kakadu znajdują się malowidła naskalne z czasów, kiedy Aborygeni osiedlali te obszary.

http://bi.gazeta.pl/im/6d/96/b6/z11966061W,Aborygenskie-malowidla-naskalne.jpg
Aborygeńskie malowidła naskalne
Religia Aborygenów, podobnie jak innych ludów żyjących w zbliżonych warunkach, jest silnie związana z naturą i ziemią – matką człowieka. Rdzenni mieszkańcy Australii czcili ziemię, wierząc, że duchy przodków nadały jej kształt w dalekiej przeszłości zwanej Czasem Snu. To od nich pochodzą wszystkie elementy natury, ciała niebieskie, flora, fauna oraz ich potomkowie.
Świętym miejscem dla Aborygenów jest skała Uluru. Według legendy została ona stworzona przez dwóch chłopców, którzy w mitycznych czasach bawili się gliną. Od lat 80. XX wieku nazwa "Uluru" jest oficjalną nazwą tej skały. Jednak wiele osób nadal nazywa ją "Ayers Rock", co oznacza „Miejsce Spotkań”. Nazwa ta została nadana przez europejskich osadników na cześć premiera Australii Południowej sir Henry'ego Ayersa. 

http://img.national-geographic.pl/images/1304/pics/1_Uluru_bew_44894_opt_b64f2f11e8.jpg
Góra Uluru
Tradycyjną kuchnię rdzennej ludności Australii można spróbować w głębi lądu w rezerwatach. Kuchnia ta nawet otrzymała własną nazwę "bush tucker food". Do składników tej kuchni zaliczyć można: zioła, korzenie, nasiona, serca palmowe, owoce (np. quandong), kangury (np. w formie steku z sosem z owoców quandong), węże, jaszczurki, żółwie i strusie (np. w formie filetów), insekty i wszelkiej maści larwy owadów bogate w białko.

http://grantdigital.com.au/syndic8/content/2014/01/23/bushtucker_7d141.jpg
Tradycyjne jedzenie Aborygenów


Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Aborygeni_australijscy
http://www.australia.com.pl/aborygeni/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Australia
http://pl.wikipedia.org/wiki/Sydney 
http://pl.wikipedia.org/wiki/Uluru
http://d19lgisewk9l6l.cloudfront.net/wexas/www/images/web/australasia-and-pacific/australia/australia.jpg
http://st.gdefon.com/wallpapers_original/wallpapers/472216_avstraliya_sidnej_opera_2039x1197_%28www.GdeFon.ru%29.jpg
http://img.national-geographic.pl/images/1304/pics/1_Uluru_bew_44894_opt_b64f2f11e8.jpg
http://th.interia.pl/51,ba4bcb7ac4147340/aborygeni1.jpg
http://bi.gazeta.pl/im/6d/96/b6/z11966061W,Aborygenskie-malowidla-naskalne.jpg
http://grantdigital.com.au/syndic8/content/2014/01/23/bushtucker_7d141.jpg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz